Terapia ręki może pomóc poprawić siłę, elastyczność i zręczność. Pomaga dziecku poprawnie oraz precyzyjnie ruszać ręką, dłonią oraz palcami. Podczas takiej terapii jako dyplomowane terapeutki skupiamy się na poprawie motoryki małej u dziecka.
Kiedy zastosować terapię ręki?
Warto najpierw dowiedzieć się, kiedy dziecko potrzebuje terapii ręki oraz jakie efekty może dzięki niej osiągnąć. Terapia zajęciowa jest formą terapii uaktywniającą pacjentów z ograniczeniami sprawnościowymi ruchowymi. Dzięki ćwiczeniom ruchowym, integracyjnym i artystycznym, wykonywanym pod okiem specjalisty dziecko może wyraźnie poprawić manualność.
Terapia ręki dziecka musi być przemyślana i kompleksowa. Nie może polegać tylko na zabawie masami plastycznymi, czy uzupełnianiu szlaczków w liniaturze zeszytu. To proces terapeutyczny, którego dopiero jednym z ostatnich elementów będzie praca przy stoliku z narzędziem piszącym w ręku.
Terapia ręki może pomóc zmniejszyć lęk i depresję
Terapia ręki, tak jak każdy inny sposób leczenia, musi być dopasowana indywidualnie do dziecka i jego problemu. Dobrze jest jednak wybrać specjalistę, który ma holistyczne podejście do terapii. Bardzo ważne jest nie tylko ćwiczenie samej dłoni i palców, ale także całego ciała. Cele ogólne oraz szczegółowe w terapii wskazują elementy, na których należy się skoncentrować w trakcie formułowania celów działania. Cel określony w ten sposób powinien służyć efektywnemu prowadzeniu terapii oraz świadczy o przemyślanym do niej podejściu.
Dzięki działaniom terapeuty, dziecko może poczuć właściwości przedmiotu, jego opór, zmiany położenia ręki w stosunku do podłoża, różnice w działaniu jednej i drugiej ręki. Zarówno ręce jak i mózg dziecka odbierają bodźce, których bez pomocy terapeuty nie byłyby w stanie doświadczyć.
Terapia dłoni może pomóc w poprawie jakości snu
Jeśli pacjentem jest dziecko, terapia ręki, jak i pomoce używane do niej, muszą być dla dziecka interesujące. Najlepiej, gdy wpleciemy to wszystko w zabawę, aby dać też dużą motywację oraz satysfakcję. Wówczas efekty będą najszybsze, a dziecko chętnie będzie brało udział w zajęciach i zadaniach domowych. To ważny aspekt, ponieważ taka terapia to często długotrwały proces, a dziecko musi być w nią mocno zaangażowane.
Terapia ręki to metoda wspierająca dziecko, aby poprawnie oraz precyzyjnie mogło ruszać ręką, dłonią oraz palcami. Podczas terapii ręki specjalista rozpoczyna pracę od wzmocnienia całego ciała – motoryki dużej (ramiona, barki, kręgosłup, łokcie), a następnie skupia się na poprawie motoryki małej u dziecka (prawidłowy uchwyt, napięcie, praca nadgarstka i palców).
Terapia ręki we Wrocławiu
Jeśli zatem dostrzegacie pewne symptomy u waszego dziecka, które uzasadniają konieczność wykonania diagnozy w tym kierunku czy też dalej prowadzenie terapii, to zapraszamy do kontaktu. Pomagamy dzieciom w wieku od trzech do siedmiu lat, wspierając je w okresie przedszkolnym i doskonale przygotowując do zadań, które będą pojawiały się w szkole. Terapia ręki we Wrocławiu na wyciągnięcie… ręki w gabinecie SImotus.