Kołdra obciążeniowa obecnie traktowana jest jako złoty środek na prawie wszystko i to nawet dla dorosłych. Na wyciszenie, na lepszy sen, na koncentrację. Czy ona realnie działa cuda, a może to tylko piękna reklama firm ją produkujących? Dla kogo jest i jak powinna być stosowana kołdra obciążeniowa dowiecie się w tym artykule.
Kołdra obciążeniowa, bo ktoś, coś
Tekst ten nie wziął się z niczego. Jako terapeuci coraz częściej spotykamy się z opiniami rodziców, że jakiś tam specjalista (nie terapeuta SI) zalecił kołderkę obciążeniową, a nie odpowiada ona dziecku i co z tym zrobić. “Bo on/ona ją zrzuca jak ma się relaksować czy wyciszać pod tym w ciągu dnia. / Nie chce pod tym zasypiać, ściąga to z siebie.” I w tym miejscu należy się zatrzymać.
Po pierwsze, kołdry obciążeniowej nie stosuje się bez diagnozy integracji sensorycznej. Bo nie wiemy czy ona jest dziecku potrzebna.
Nie dla relaksu
Po drugie, to nie jest narzędzie do relaksowania się czy wyciszenia. Kołdra obciążeniowa służy w terapii nieprawidłowego przetwarzania bodźców docierających do układu proprioceptywnego (czucia głębokiego). Stosuje się ją w domu na noc, w głębokim śnie, w określonym czasie chyba, że terapeuta SI zalecił inaczej.
No właśnie terapeuta SI, który zrobi to po wykonanej diagnozie, w czasie prowadzonej terapii, czy w ramach diety sensorycznej. Zna dziecko, jego potrzeby sensoryczne i jest w stałej współpracy z rodziną dziecka.
Z konkretnym zaburzeniem sensorycznym
Po trzecie, kołdrę wybieramy biorąc pod uwagę pozostałe zaburzenia np. konkretną kołdrę dla dziecka z nadwrażliwością słuchową, bo inaczej będzie go wybudzać ze snu. Oczywiście, kołdra obciążeniowa dla dorosłego też może być super – jeżeli ma problemy z propriocepcja… ale to też się diagnozuje i też można z tym pracować.
Dlatego drodzy rodzice sprzęt terapeutyczny taki jak kołdra obciążeniowa stosujemy po diagnozie integracji sensorycznej, w profesjonalnym gabinecie. Wyjątkiem mogą być słuchawki wygłuszające. Przydają się dla maluchów podczas np. głośnych imprez rodzinnych, nie zaburzając przetwarzania słuchowego (sprawdzone polecamy ;)).
Image by pvproductions on Freepik