Terapia SI Wrocław
SImotus to gabinet integracji sensorycznej we Wrocławiu. Zapewniamy profesjonalną terapię pod okiem dyplomowanych terapeutek. Jeśli zatem szukacie Państwo we Wrocławiu miejsca, które prowadzi terapię integracji sensorycznej, to zachęcamy do kontaktu. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania z poniższym artykułem. Przybliżamy nieco temat integracji sensorycznej, jak i odruchów pierwotnych.
CZYM JEST INTEGRACJA SENSORYCZNA?
W najprostszym rozumieniu integracja sensoryczna to wspomaganie prawidłowego funkcjonowania zmysłów. Jest to umiejętność odbierania i selekcjonowania bodźców przez zmysły. To również umiejętność odpowiedniego przetworzenia ich przez mózg oraz dania adekwatnych odpowiedzi na nie. Jednakże integracja sensoryczna nie łączy się jedynie z odpowiednim modulowaniem docierających bodźców. To również z między innymi adekwatnym dostosowaniem do nich emocji i zachowań, koncentracją uwagi, ruchem, napięciem mięśniowym oraz prawidłową postawą ciała. Integracja sensoryczna będzie również wpływać na zdolności szkolne, umiejętność czytania czy pisania. Zatem terapia integracji sensorycznej będzie zajmowała się wspomaganiem rozwoju dziecka. Mówimy tu o zakresie nieprawidłowego przetwarzania docierających bodźców, które mają znaczny wpływ na pozostałe funkcje życiowe. Podczas diagnozy integracji sensorycznej dodatkowo zwraca się uwagę na funkcjonowanie dziecka w takich obszarach jak: wygaszanie odruchów pierwotnych, potrzeba terapii ręki czy funkcji wzrokowych. Warto zwrócić uwagę, iż terapia integracji sensorycznej ma duże znaczenie w dzisiejszych czasach pełnych przebodźcowania.
Zadzwoń do SImotus 723 855 111
DLA KOGO JEST INTEGRACJA SENSORYCZNA?
Przede wszystkim dla zdiagnozowanych pacjentów. Dlaczego to podkreślamy? Ponieważ często w naszej praktyce zawodowej spotykaliśmy dzieci bez diagnoz w terapii. Niestety prawda jest przykra – nie ma terapii bez diagnozy, bo nie wiemy, co robimy z naszym pacjentem. Zatem, dla kogo SI? Po pierwsze, dla wszystkich dzieci, które czują się “za”. Mamy na myśli za bardzo ruchliwe, za mało ruchliwe, za spokojne, za głośne, za wrażliwe, itd.. Oczywiście żadne “za” nie jest złe. Może jednak przeszkadzać w funkcjonowaniu, dlatego też mówimy o osobach, które czują się ze swoim “za” źle. Po drugie, dzieci, które kierują do nas inni specjaliści. Chodzi o zdiagnozowanie lub wykluczenie zaburzeń integracji sensorycznej. W ten sposób możemy wesprzeć inne prowadzone terapie i funkcjonowanie dziecka w przedszkolu czy szkole. Po trzecie, wszystkie dzieci, które mają problemy z planowaniem swojego ruchu. Począwszy od niechęci do ruchu, braku umiejętności jazdy na rowerze, czy “wchodzeniu” w ściany czy meble. Zatem, jeśli czują Państwo, że wasze Dziecko przejawia zaburzenia integracji sensorycznej, warto rozpocząć od postawienia trafnej diagnozy.
Zajrzyj na naszego bloga:
- Integracja sensoryczna dla dorosłych – jak odzyskać równowagę w życiu?Integracja sensoryczna kojarzy się głównie z terapią dla dzieci, jednak coraz częściej okazuje się, że także dorośli mogą korzystać z… Czytaj dalej »Integracja sensoryczna dla dorosłych – jak odzyskać równowagę w życiu?
- Nadwrażliwość przedsionkowa może ograniczać w życiu dorosłymNadwrażliwość przedsionkowa to problem, który często pozostaje niezauważony przez otoczenie. Może jednak znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie osób, które się… Czytaj dalej »Nadwrażliwość przedsionkowa może ograniczać w życiu dorosłym
- Zaburzenia koncentracji u dzieckaZaburzenia koncentracji u dziecka mogą mieć różne przyczyny, a jedną z nich jest nieprawidłowa integracja sensoryczna. Z tym często zmagamy… Czytaj dalej »Zaburzenia koncentracji u dziecka
CZYM SĄ ODRUCHY PIERWOTNE?
Odruchy pierwotne są mimowolnymi, bezpośrednimi reakcjami na określony bodziec, bez udziału w tym kory mózgowej (świadomości ruchu) i przebiegające w określonym etapie życia. Odruchy pierwotne mają swoje miejsce w okresie niemowlęcym rozwoju dziecka. Powinny być zakończone po tym czasie. Co za tym idzie, odruchy pierwotne występujące po okresie niemowlęcym są odruchami przetrwałymi i należy je poddać procesowi wygaszania.
KIEDY DIAGNOZOWAĆ ODRUCHY PIERWOTNE?
Oprócz badania wykonywanego przy diagnozie integracji sensorycznej, zaleca się zdiagnozowanie możliwości przetrwania odruchów pierwotnych przy wskazaniu do terapii ręki. A także przy nieprawidłowej postawie ciała dziecka podczas siedzenia, przy chodzeniu na palcach (po wykluczeniu fizjoterapeutycznym), problemach z równowagą oraz czworakowaniem, problemach z różnicowaniem innej pracy kończyn górnych i dolnych.
Zadzwoń do SImotus 723 855 111
INTEGRACJA SENSORYCZNA WROCŁAW? TO SIMOTUS
Zatem jeśli rzeczywiście przeszukujecie zasoby internetowej wyszukiwarki pod hasłem “integracja sensoryczna Wrocław” i trafiliście Państwo na naszą stronę, to zapraszamy do kontaktu i rozmowy, podczas której udzielimy wszelkich informacji.